Wypadanie włosów

Włos ludzki rośnie przez okres 2-6 lat, a następnie mieszek włosowy przechodzi w fazę spoczynku i włos wypada. Przyjmuje się, że utrata 80-100 włosów dziennie stanowi normę.

Najczęstszą postacią łysienia u dorosłych jest łysienie androgenowe występujące częściej u mężczyzn. Zjawisko to uwarunkowane genetycznie prowadzi do tzw. miniaturyzacji mieszków i ścieńczenia, a następnie utraty włosów. W łysieniu typu męskiego obserwuje się charakterystyczną utratę włosów w okolicy kątowej i szczytowej głowy. U kobiet łysienie androgenowe charakteryzuje się równomiernym przerzedzeniem włosów dającym obraz łysienia rozlanego.

Inną postacią łysienia jest łysienie plackowate, w którym obserwuje się nagłą, ogniskową utratą włosów. Takie zjawisko może występować zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Łysienie telogenowe charakteryzuje się równomiernym przerzedzeniem włosów na całej głowie i rozwija się po 3-4 miesiącach od momentu zadziałania czynnika przyczynowego ( m. in. ciąża, choroby gorączkowe, stres, niedoczynność tarczycy, przyjmowane leki ).

W terapii łysienia można stosować:


<< Powrót